Aloe vera

Aloe vera – aloes nie taki zwyczajny

Przez Indian był nazywany jako niebiańska różdżka. W okresie starożytności można było dzięki niemu radzić sobie z oparzeniami, owrzodzeniami i chorobami skórnymi. Aloes od wieków jest chętnie stosowany przez zielarzy, ale jednak dopiero badania trwające wiele lat dały nam odpowiedź dlaczego właśnie aloes jest tak dobrą propozycją.

Okazuje się, że w miąższu znajduje się mniej więcej kilkaset różnych aktywnych substancji, które będą czynić aloes jedną z najbardziej uniwersalnych roślin.

Aloe vera – właściwości miąższu

Miąższ aloesu to doskonała skarbnica wielu cennych witamin. Mamy tam witaminy A,C,E oraz wszystkie witaminy z gruby B. do tego cenne enzymy, sterole, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i do tego również wiele innych cennych i aktywnych biologicznie składników. Dla naszego organizmu będzie to również źródło aminokwasów egzogennych a wiec takich, które są nam niezbędne, ale organizm sam ich nie tworzy.

Aloe vera - właściwości lecznicze

Aloes przez wiele osób uważany jest za jedną z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych. Dzięki temu, że mamy tam bardzo liczne substancje aktywne aloes będzie działał wszechstronnie na zdrowie oraz urodę. Może odpowiadać za lepiej pracujący układ odpornościowy, poprawia przyswajanie witamin i minerałów, ma działanie przeciwzapalne, działa przeciwbólowo oraz przeciwbakteryjnie. Zmniejszy poziom cukru we krwi, rozszerzy i wzmocni naczynia krwionośne, poprawi pH żołądka oraz zmniejszy podrażnienia śluzówki przełyku. Wpływa na mniejszą zgagę oraz nadkwasotę, zmniejszy poziom cholesterolu, poprawi przemianę materii i odchudzanie.

Zdrowe rośliny

Aloe vera – przeciwwskazania

Takie preparaty, w składzie których znajduje się aloes nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. W miąższu tej rośliny znajdują się bowiem takie związki, które poprawiają przekrwienie, ale to może nawet grozić poronieniem. Te związki mogą pojawić się w pokarmie kobiety i spowodują u dziecka biegunkę.

Aloes -na skórę, trądzik i oparzenia

Aloes wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Dlatego będzie chętnie stosowany w przemyśle kosmetycznym. Działa niezależnie od tego jaki rodzaj skóry mamy. Szczególnie cenny dla skóry wrażliwej i suchej. Zawiera on substancje, które zatrzymują wodę a tym samym utrzymują nawilżenie skóry.

Sprawdza się przy cerze trądzikowej, dość często jest także wykorzystywany w walce z cellulitem, ponieważ dzięki niemu poprawia się mikrokrążenie i skóra będzie bardziej elastyczna. Dodatkowo pobudza komórki do produkcji kolagenu a także elastyny. Wielką zaletą aloesu będzie to, że szybko dostaje się do głębokich warstw skóry a razem z nim pojawiają się tam również cenne dla nas substancje. Aloes nie jest więc rośliną ozdobną, ale ma dla nas poza wyglądem naprawdę wiele cennych właściwości.