Aloe vera

Aloe vera - poznaj jego lecznicze działanie.

Aloes – ogólne wiadomości

Aloes jest roślina która od wieków słynie ze swoich leczniczych właściwości. Jest szczególnie ceniony w takich gałęziach przemysłu jak farmaceutyka, kosmetologia i dermatologia, gdzie działanie aloesu zostało potwierdzone wieloma badaniami. Aloes ma lecznicze działanie na bardzo dużo chorób skórnych, na schorzenia dróg oddechowych i wiele innych, których nie sposób pokrótce wymienić.

Przez swoje właściwości roślina ta zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie i można powiedzieć że jest na nowo odkrywana, ponieważ w starożytności był to jeden z najpopularniejszych medykamentów o którym udało nam się na jakiś czas zapomnieć. Aloes pochodzi z Afryki, ale w dzisiejszych czasach można go spotkać również w Hiszpanii, Australii, Wenezueli, Meksyku oraz w Ameryce Północnej, gdzie szczególnie jest obecnie doceniany. Aloes wygląda bardzo niepozornie, jest często mylony z kaktusem, lecz jego wielkie zasługi dla lecznictwa i regeneracji organizmu powinny być znane jak największemu gronu osób.

Aloes jako źródło witamin i składników odżywczych

Aloes w swojej strukturze posiada aż 98% wody, jednak pozostałe 2% to nieocenione bogactwo witamin, mikroelementów i składników odżywczych, których w takiej ilości nie znajdziemy nigdzie indziej. Posiada m.in. magnez, mangan, sód, potas, miedź, cynk i żelazo, czyli pierwiastki jakie są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów naszego organizmu. Oprócz tych pierwiastków, aloes jest także bogatym źródłem witamin z grupy B, w tym witaminy B1, B2, B6, B12, a także witaminy C i witaminy E.

Oprócz tego posiada także beta- karoten, cholinę, kwas foliowy i sporą ilość innych pośrednich substancji, których obecność bardzo dobrze wpływa na działanie naszych komórek. Odnośnie aminokwasów posiada argininę, alaninę, kwas asparginowy, kwas glutaminowy, glicynę, lizynę, prolinę, leucynę, tyrozynę, walinę i izoleucynę, czyli tutaj po prostu bogactwo natury zaskakuje w porażający sposób.

Wspomaganie układu odpornościowego

Również w przypadku enzymów nie brakuje w składzie prawie niczego: katalaza, bradykinaza, celulaza, lipazy, amylaza, to tylko kilka nielicznych substancji które są zbawienne dla naszego organizmu. Również cukry są zawarte w składzie aloesu, czyli polisacharydy które mają bardzo duży wpływ na układ immunologiczny, oraz monosacharydy i acetylenowe pochodne cukrów.

Aloes jako wspomagacz przy odchudzaniu

Aloes od kilkunastu lat jest przedmiotem ścisłych i częstych badań naukowców i lekarzy ze względu na swoje właściwości. Jednym z działań szczególnie pilotowanym i obserwowanym jest jego działanie na układ pokarmowy. Niedawno ukazał się artykuł poświęcony badaniom szczurów które były poddane działaniu aloesu. Wypróbowano na nich przeczyszczające działanie aloesu i wyniki tego eksperymentu okazały się wysoce pozytywne.

Okazało się, że po podaniu aloesu zwiększyła się ilość wody w masach kałowych, została pobudzona praca jelit oraz zwiększyła się ilość śluzu jaki był produkowany w jelitach, a tym samym wszystko to powodowało szybsze wypróżnianie się. Inne badanie pokazało, że środki zawierające aloes wpływają na obniżenie szkodliwego poziomu cholesterolu, a podwyższenie tego dobrego nawet o 12%.