Aloes i jego działanie na zdrowie

Aloes leczniczy – na rany i na oparzenia

Aloes na rany

Działanie polisacharydów jako czynników naprawczych i wyzwalających reakcje immunologiczne mogą wpływać na inicjowanie procesów obronnych oraz regenerujących. Może chodzić miedzy innymi o preparaty przeciwzapalne oraz przyspieszające gojenie. Liczne badania w ostatnich latach prowadzone pokazują nam, że polisacharydy mają dobry wpływ na funkcje skóry jako tego narządu, który ma charakter immunologicznie aktywnego. W reakcja odpornościowych skóry biorą udział komórki kompetentne do tego takie jak komórki Langerhansa i makrofagi.

Znajdują się one w głębokich warstwach skóry ale łączą się z naskórkiem przez liczne wypustki i w taki sposób będzie dostęp do tego znajduje się na powierzchni. Aktywacja stosownych komórek przez polisacharydy inicjuje procesy immunologiczne i doprowadza do tego, że ruszają się mechanizmy naprawcze w przypadku skóry uszkodzonej. Pobudzone do pracy komórki będą produkować cytokiny, które mają wiele cennych substancji, które wpływają na proces naprawczy w skórze. Dzięki temu będzie można zapobiegać równocześnie zakażeniu uszkodzonej skóry przez aktywację komórek fagocytujących.

Polisacharydy w tym mechanizmie aktywować będą również czynnik wzrostu komórek naskórka ECGF. Chodzi o działanie stymulujące formowanie się włókien kolagenowych i dalej będzie to nam przyspieszać gojenie ran i uszkodzeń na skórze. Można liczyć na to, że dojdzie do stymulowania odbudowy systemu naczyniowego w miejscu jego uszkodzenia. Działanie osłaniające i przeciwzapalne będzie tutaj rzeczywiście wyraźnie widoczne.

Regeneracja skóry

Aloes na oparzenia

Zespół związków obecnych w żelu aloesowym okazał się skutecznym w leczeniu odmrożeń, oparzeń oraz zmian skórnych u osób, które są podatne na rentgenoterapię. Prowadzone w kierunku wyjaśnienia mechanizów tego działania badania dały nam odpowiedź na to jak funkcjonuje kaskada kwasu arachidonowego., który jeśli będzie się gromadził w uszkodzonych tkankach stanie się elementem działającym na martwicę skóry.

W badania udało się również udowodnić, że będzie tutaj działanie przeciwtromboksanowe i przeciwprostaglandynowe żelu aloesowego. Dzięki temu będzie to rozwiązanie, które można stosować w terapii oparzeń oraz odmrożeń. Zatem złożony skład żelu będzie tak naprawdę przedmiotem wielu różnych badań, które będzie trzeba brać pod uwagę, by ewentualnie ocenić na jakie działanie będzie można w tym zakresie liczyć.

To wszystko sprawia, że zainteresowanie żelem aloesowym jest coraz większe i rośnie z roku na rok jego znaczenie w zakresie leczenia chorób skóry zarówno tych stosowanych zewnętrznie i wewnętrznie, dzięki czemu efekt działania będzie wyjątkowy.