Aloes i jego działanie na zdrowie

Aloes – sprawdź jak wiele potrafi!

Żel z aloesu jest rozwiązaniem dobrze nam znanym, nie może być jednak inaczej, skoro wchodzi on w skład toników, mleczek, maseczek, kremów i pomadek ochronnych, szamponów i odżywek do włosów, emulsji stosowanych po opalaniu, balsamów do ciała, płynów do kąpieli oraz szeregu innych kosmetyków. Co więcej, można go stosować bez względu na to, czym charakteryzuje się nasza cera.

Sprawdza się zarówno wówczas, gdy jest ona sucha i odwodniona, jak i wtedy, gdy jest łojotokowa i trądzikowa, ze skłonnością do alergii, dojrzała oraz o nierównej pigmentacji. Z powodzeniem można go zresztą stosować w odniesieniu do całego ciała, jest on bowiem w stanie utrzymać skórę w dobrej kondycji bez względu na okoliczności. Co więcej, posiada on właściwości lecznicze, które doczekały się naukowego potwierdzenia. Fakty o aloesie Aloes był wykorzystywany w systemach medycznych już w czasach starożytnych, a pierwszymi, którzy zwrócili na niego uwagę, byli Chińczycy.

Tradycyjna medycyna chińska nigdy nie odwróciła się zresztą od aloesu i z powodzeniem stosuje go do dziś. O korzyściach płynących ze stosowania aloesu była też przeświadczona Kleopatra dodająca go do kąpieli, z powodzeniem stosowali go przy tym również Hindusi, Grecy, Arabowie i Indianie, którzy mieli okazję zapoznać się z nim, gdy aloes trafił na kontynent amerykański za sprawą Hiszpanów. Co ciekawe, naukowcy zainteresowali się nim dopiero pod koniec Ii wojny światowej, gdy okazało się, że aloes może skutecznie leczyć oparzenia.

Kwiat aloesu na Twoim parapecie

Jeśli będziemy przestrzegali kilku prostych zasad, możemy wyhodować aloes nawet w doniczce. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że nie przepada on za ostrym słońcem. Jest łatwy w pielęgnacji i nie ma dużych wymagań, choć należy pamiętać o tym, że nie służy mu nadmiar wody. Podczas hodowli należy też liczyć się z tym, że może on osiągać spore rozmiary.

Medycyna naturalna

Sok z aloesu – jak go uzyskać?

Uzyskanie soku aloesowego nie jest trudne i już delikatne nacięcie liści będzie wystarczające, aby zaczął z nich wyciekać sok. Po zebraniu większej ilości przyda się szczelny słoik, nie można też zapominać o tym, że aloes powinien być chroniony przed ciepłem oraz wilgocią.

Aloes leczniczy – to warto wiedzieć!

Aloes, jako roślina o właściwościach leczniczych, może być stosowana nie tylko zewnętrznie na skórę, ale i doustnie, w postaci gotowych suplementów diety. Przeźroczysty sok i żel aloesowy nadają się więc do stosowania zewnętrznego, można je przy tym docenić ze względu na właściwości gojące i przeciwzapalne. Od niedawna modne jest też stosowanie preparatów na bazie soku z aloesu. Pomagają one we wzmacnianiu odporności organizmu, likwidują przy tym infekcje bakteryjne i grzybiczne.