Aloes i jego działanie na zdrowie

Aloes - sprzymierzeniec w walce o piękną i zdrową skórę

Aloes to jedna z tych roślin, które możemy spotkać na tych obszarach, które znajdują się w trudnych warunkach klimatycznych. Co ciekawe, wygląda pięknie i zdrowo nawet, jeśli mamy do czynienia z długimi okresami suszy. O jego korzystnym wpływie możemy mówić również wówczas, gdy przedmiotem analizy jest nasza skóra, roślina ta sprawia bowiem, że zachowuje ona dobrą kondycję nawet pomimo upływu czasy.

Tu warto wspomnieć zwłaszcza o soku z aloesu, który sprawdza się znakomicie zwłaszcza wówczas, gdy nasza skóra jest wysuszona i wrażliwa. Nie może być jednak inaczej, skoro jest on w stanie wchłaniać się nawet cztery razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku wody. Aloes posiada też substancje, które sprawiają, że wysoki poziom nawilżenia utrzymuje się przez naprawdę długi czas. Co więcej, przyczynia się do poprawy ukrwienia skóry, może wzmacniać naczynka krwionośne, przeciwdziała ich pękaniu, a niekiedy jest też znakomitym, naturalnym dezodorantem o działaniu przeciwbakteryjnym.

Sok z aloesu

Sok aloesowy jest w stanie pochłaniać część promieniowania ultrafioletowego. Właśnie dlatego sprawdza się znakomicie jako nasz naturalny filtr. Roślina sprawdza się też znakomicie, jeśli nasza skóra jest podrażniona zwłaszcza, jeśli jest to spowodowane przez promieniowanie słoneczne. Aloes ma też działanie nawilżające, kojące i przeciwzapalne, a do tego spowalnia proces jej starzenia się.

Aloes na rany

Sok z aloesu może być też nieocenionym wsparciem w momencie, w którym mamy do czynienia z infekcjami skóry, grzybicami, drożdżycami, a nawet – egzemami. Nie tylko niszczy bakterie oraz grzyby chorobotwórcze, ale również pobudza tempo, w jakim przyrastają komórki. Można też liczyć na tę roślinę w momencie, w którym chcemy zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęk skóry, a nawet – gdy zależy nam na zahamowaniu krwawienia.

Preparaty z aloesu

Aktywne składniki preparatów z sokiem z aloesu

Preparaty z sokiem z aloesu różnią się między sobą, jednym z najczęściej pojawiających się w nich składników aktywnych są jednak cukry i to zarówno jednocukry, jak i polisacharydy. To właśnie one odznaczają się dobroczynnym wpływem na stany zapalne, mogą też podnosić aktywność naszego układu odpornościowego.

Aloes zawiera też aż dwadzieścia aminokwasów, co jest imponującą liczbą, jeśli weźmie się pod uwagę to, że prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dwudziestu dwóch z nich. Co wcale nie mniej istotne, w jego składzie znajduje się siedem z ośmiu aminokwasów nazywanych niezbędnymi, a więc takich, które muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz.

Mówiąc o jego składnikach aktywnych nie wolno też zapominać o enzymach, witaminach i substancjach mineralnych takich, jak choćby chrom, miedź, wapń oraz żelazo. To również bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, lignin, saponin oraz biostymulatorów.

Sok z aloesu – dawkowanie i stosowanie

Sok z aloesu najczęściej jest przyjmowany doustnie. Zaleca się, aby dziennie przyjmować pięć jego łyżek, choć dawka ta może być dzielona na kilka porcji. Można go też stosować wprost na skórę.