Aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony – niezwykła moc niepozornej rośliny.

Aloes uzbrojony

Aloes jako roślina lecznicza był znany od wieków w wielu krajach Europy i Azji. W wielu starożytnych tekstach Babilonu i Egiptu można spotkać wzmianki odnośnie działania i stosowania aloesu, był znany praktycznie w większości krajów na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Aloes pochodzi najprawdopodobniej z Aryki, gdzie wiele stuleci temu odkryto jego działanie. Obecnie mamy około 180 odmian aloesu i wciąż pojawiają się nowe gatunki, których działanie wzmacnia współczesna nauka.

Aloes uzbrojony wyglądem przypomina nieco kaktusy i jest bardzo często mylony z tą właśnie rośliną, jednak jego struktura i forma sprawiają że zaliczany jest do rodziny liliowatych. Aloes jest roślina której tajemnice ciągle odkrywamy i uczymy się je stosować w coraz to nowych produktach.

Właściwości aloesu najczęściej wykorzystuje farmaceutyka. W tym przypadku największe zastosowanie ma sok jaki uzyskuje się z liści, nazywany aloe. Ma postać bardzo ciemnej masy, niemal czarnej, która jest niemal stała. Sok ten ma bardzo silne działanie przeczyszczające, a stosuje się go zazwyczaj do produkcji pastylek oraz zdrowotnych nalewek lekarskich.

Oprócz właściwości przeczyszczających, aloes posiada dużą ilość substancji śluzowych oraz stymulatory organiczne, które działają pobudzająco na komórki organizmu. Ma to działanie lecznicze, szczególne działanie ma na przyśpieszenie regeneracji tkanek skóry po wszelkiego rodzaju ranach, skaleczeniach czy oparzeniach. Śluz aloesowy leczniczy stosuje się zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Potwierdzono jego skuteczność również w przypadku leczenia wrzodów żołądku, jelit, dziąseł i dwunastnicy.

Leczenie chorób aloesem

Jak stosować aloes?

Jeśli zamierzamy zastosować aloes jako środek przeczyszczający, w pierwszej kolejności musimy ustalić dawkowanie tego produktu. Pamiętajmy, że przedawkowanie produktu jest tak samo szkodliwe jak brak jego stosowania, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. Aloes nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, ponieważ jego stosowanie może wywołać silne krwawienie lub niekiedy wywołać nawet poronienie, dlatego wszystkie środki zawierające jakakolwiek ilość aloesu powinny być wykluczone w przypadku ciąży.

Aloes ma rewelacyjne działanie na wszelkiego rodzaju rany. Na zewnątrz stosuje się liście aloesu, które wcześniej dokładnie myjemy i usuwamy kolce, nacinamy wzdłuż liścia, a następnie nakładamy na ranę zawiązując wszystko bandażem. Taki opatrunek powinno się zmieniać średnio co 8 godzin, co daje najlepsze rezultaty podczas leczenia.

Wino aloesowe

w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku pojawiły się informacje, że wino aloesowe leczy nowotwory, co niestety nie okazało się prawdą. Pomimo tego, aloes okazał się świetnym lekarstwem na wiele innych dolegliwości, m.in. leczy owrzodzenia, stany zapalne, wspomaga leczenie alergii, gruźlicy oraz innych chorób płuc, zwiększa także wydzielanie żółci.

Należy jednak stosować wino aloesowe z umiarem, ponieważ jego nadmiar może mocno zaszkodzić. Przepis na wino aloesowe jest bardzo prosty, wystarczy zalać świeże liście (roztarte na miazgę) miodem, czerwonym winem i spirytusem, następnie przelać do ciemnej butelki i odstawić na około 5 dni do zaciemnionego miejsca. Pije się go przez 2 miesiące, 3 razy dziennie przed posiłkiem.