Aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony – niegroźny, a wręcz zbawienny dla zdrowia

Aloes uzbrojony – charakterystyka

Rodzina aloesu to mniej więcej około 400 gatunków i obejmuje to drzewa, krzewy, byliny czy nawet liany. Ta zielona roślina zawiera w swych mięsistych liściach zakończonych niewielkimi kolcami, ma żółtawy sok mleczny. Kwiaty czerwono – pomarańczowe osadzone na kłosowym pędzie.

Aloes stosunkowo łatwo będzie się uprawiać w domowych warunkach poprzez rozmnażanie ich w formie młodych odrostów i pędów. Aloes nie ma dużych wymagań, gdy chodzi o uprawę. Wymaga jedynie umiarkowanego podlewania i nie trzeba wystawiać go na dużą ekspozycję słoneczną.

Aloes uzbrojony – występowanie

Aloes pochodzić z Półwyspu Arabskiego, ale doskonale przyjął się także na terenie Ameryki Południowej. U nas będzie doskonale rósł w doniczkach, rzadko kwitnie.

Surowiec

Do celów leczniczych obecnie wykorzystuje się sok z liści, z którego przygotowuje się syrop albo też wino, liście zbiera się dopiero po okresie dwóch lat.

Aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony – zastosowanie w kuchni

W lecznictwie wykorzystywane są liście aloesu albo alona czyli zestalony już sok, który ma liczne antrazwiązki takie jak aloina oraz mikroelementy i biogenne stymulatory. Będzie miał silne działanie przeczyszczające, bakteriobójcze oraz regenerujące. Stosuje się go w przypadku wrzodów, łuszczycy, przy chorobie gośćcowej, cukrzycy czy chorobach oczu i problemach o charakterze stomatologicznym, które dotyczyć będą dziąseł.

Aloes uzbrojony – przepis na wzmacniające wino

Do sporządzenia wina wykorzystuje się liście z rośliny, która ma przynajmniej trzy lata. Kilka liści rozdrobnimy i zasypujemy cukrem. Gdy sok puszcza dodać równą objętość miodu oraz wina i zostawić na kilka tygodni w ciemnym oraz chłodnym miejscu. Po przecedzeniu będzie można stosować w formie kuracji od jednej łyżeczki stopniowo do łyżki stołowej przez 2-3 razy dziennie.

Po kuracji miesięcznej trzeba będzie zrobić przerwę na dwa miesiące. Na poprawę łaknienia i trawienia będzie można również stosować taki produkt i powinno to przynieść zadowalający efekt. Będzie wskazane, by również w ramach takiej kuracji przyjmować dodatkowo także preparat z żelaza.