Aloes uzbrojony

Poznaj aloes uzbrojony

Ogólne wiadomości i ciekawostki

Ojczyzną aloesu będzie Afryka Południowa oraz Madagaskar. W stanie naturalnym nie występuje w naszym kraju. Jest jednak hodowana jako roślina szklarniowa czy doniczkowa. Pojawia się aloes drzewiasty. To wiecznie zielona, mięsisto – listna roślina, która ma niewielkie kolce na obrzeżach. Kwiaty będzie miała intensywnie czerwono – pomarańczowe.

Jednak tak naprawdę rzadko będzie kwitnąć w trakcie domowej uprawy doniczkowej. Od czasów starożytnych aloesowi przypisuje się magiczną moc, niekiedy porównywaną z korzeniem żeń szenia. Ponoć już Kleopatra o swoją urodę dbały właśnie poprzez zastosowanie aloesu.. miała właśnie powodzenie u mężczyzn mieć dzięki tej roślinie.

Surowce lecznicze

W leczeniu wykorzystywane są liście, które wyhodować możemy również samemu w domu albo też sok z tych liści. Przede wszystkim, jeśli chodzi o składniki lecznicze w liściach mamy antrazwiązki aloina, mikroelementy, żelazo, mangan, cynk, bor, miedź, molibden, magnez. Do tego znajdziemy tam substancje śluzowe, żywice, substancje gorzkie, stymulatory biogenne związki metali z kwasami organicznymi.

Działanie aloesu:

  • - przeczyszczające,
  • - żółciopędne
  • - poprawa przemiany materii
  • - wzmacniające
  • - oczyszczające
  • - dermatologiczne
  • - bakteriobójcze,

W aloesie znajdują się antrazwiązki, które będą powodować, że wyciąg z tej rośliny charakteryzuje się lekkim działaniem przeczyszczającym. Będzie to działać między 12 a 14 godzin. Związki znajdujące się w aloesie pobudzać będą wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Co za tym idzie będzie to ułatwiać trawienie.

Aloes dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym będzie polecany dla osób, które cierpią na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Korzystnie działa na skórę, śluzówkę jamy ustnej. Charakteryzuje się działaniem wpływającym na trudno gojące się rany, oparzenia czy odmrożenia. Polecany jest, gdy chce się ogólnie poprawić stan zdrowia.

Działanie bakteriobójcze aloesu

Aloes uzbrojony – zastosowanie

Sok ze świeżych liści będzie warto spożywać pół godziny przed jedzeniem dla poprawy łaknienia. Lateks czy sok aloesowy zwykle w formie proszki służyć będzie jako łagodny środek przeczyszczający. Zewnętrznie stosowany na okłady w chorobach skóry. Żel aloesowy wykorzystywany będzie zewnętrznie i wewnętrznie.

To środek, który pozwala na skuteczne gojenie ran. Syrop z aloesu będzie między innymi polecany w przypadku osób, które są chore na anemię. Powinno się spożywać 2-3 łyżeczki na dobę. Wskazane będzie jednoczesne stosowanie preparatów żelaza albo diety bogatej w żelazo.

Ciekawe będzie to, że przygotowywać można również wino z liści aloesu. drobno krojone liście będziemy posypywać cukrem. Gdy powstanie sok dodajemy tam miód i wino czerwone w takiej samej ilości. Wszystko odstawiamy na mniej więcej 6 tygodni. Wino przechowywać należy w ciemnej butelce w ciemnym pomieszczeniu. Dawkowanie od jednej łyżeczki zwiększamy ostatecznie do jednej łyżki 2-3 razy dziennie. Kuracja taka może być stosowana przez miesiąc i potem trzeba zrobić przerwę na dwa miesiące.

Aloes uzbrojony – czy są jakieś przeciwwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania aloesu będzie trzeba wskazać na owrzodzenia jelita grubego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherza żółciowego, niewydolne krążenie, niewydolne nerki, nadciśnienie tętnicze, ciąża, karmienie piersią, żylaki odbytu oraz nieżyt przewodu pokarmowego.