Aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony (Aloe ferox) – wszechstronny i niedoceniany.

Mamy wiele odmian tej rośliny, ale żadna z nich nie będzie występować w stanie naturalnym w naszym kraju. Ojczyzną dla Aloesu jest Afryka Południowa oraz Madagaskar. Jest uprawiany również na terenie Ameryki Południowej, na Antylach oraz Półwyspie Arabskim a także w Indiach.

W Polsce hodowany będzie jako roślina szklarniowa, doniczkowa, aloes drzewiasty jest dobra opcja, która ma charakter wiecznie zielony, na brzegach mięsistych liści ma niewielkie kolce. Rzadko zakwita w czasie uprawy w doniczce. Kwiaty są czerwono – pomarańczowe i znajdują się na kłosowatym pędzie.

Od czasów starożytnych przypisywano aloesowi właściwości podobne do korzenia żeń szenia. Przypuszcza się, że ma on właściwości przeciwnowotworowe, których wprawdzie badania nie potwierdziły, ale wykryto wiele substancji o właściwościach leczniczych.

Surowce lecznicze:

Przede wszystkim liście, które sami będziemy mogli sobie wyhodować, sok z nich uzyskiwany będzie dla nas surowcem do produkcji wielu różnorakich leków.

Substancje lecznicze:

W liściach aloesu mamy antrazwiązki, z których najważniejszym będzie aloina a do tego również składniki takie jak żelazo, mangan, cynk, miedź czy magnez. Dodatkowo mamy substancje śluzowe, żywice, substancje gorzkie i stymulatory biogenne.

Hodowla aloesu

Działanie i właściwości lecznicze aloesu

Ma charakter przeczyszczający, żółciopędny, wzmacniający, poprawiający przemianę materii i działający dermatologicznie.

Aloes – zastosowanie

Antrazwiązki w aloesie sprawiają, że wyciągi tej rośliny są skuteczne, mają one łagodne preparaty przeczyszczające, działające po kilkunastu godzinach od spożycia. Czynne związki mogą między innymi pobudzić wydzielanie soku żołądkowego a także żółci, dzięki nim trawienie będzie lepsze. Aloes ma działanie bakteriobójcze, zapobiegać będzie nadmiernej fermentacji w jelitach.

Jest polecany dla ludzi, którzy mają również problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Korzystnie będzie działać na skórę, może być polecany w oparzeniach skóry, po naświetlaniu rentgenowskim. Okłady z aloesu poleca się na takie rany, które są trudno gojące. W chorobach oczy, stanach zapalnych czy przy zwyrodnieniu rogówki i siatkówki będzie to właśnie szansa w aloesie, który może nam ten problem rozwiązać.

Dlatego aloes zawsze dobrze się sprawdzi i na pewno na jego suplementację rzeczywiście warto się decydować. Obecnie tych suplementów jest rzeczywiście na rynku wiele i wydaje się, że to czas, w którym warto docenić działanie aloesu na nasz organizm.