Gatunki aloesu

Aloes ościsty – kompendium wiedzy

Aloes – nazewnictwo

Skąd tak naprawdę wzięło się samo słowo aloe? Najprawdopodobniej będzie pochodzić ono od greckiego słowa alsos a więc gorzki, co miało odnosić się do charakterystycznego gorzkiego smaku z liści aloesu. To greckie słowo wzięło się najprawdopodobniej od słowa arabskiego albo hebrajskiego.

Aloes ościsty – pochodzenie

Aloes ościsty pochodzić będzie z Afryki a dokładnie z terenów, które znajdują się na południu kontynentu a więc między innymi Republiki Południowej Afryki oraz Lesotho. Jest to gatunek, który radzi sobie w bardzo zróżnicowanych warunkach klimatycznych. Występuje on tam dość powszechnie szczególnie na równinach piaszczystych oraz suchych trawiastych zboczach. Może rosnąć na zimnych stokach, w zacienionych dolinach.

Aloe aristata spotkamy w naturze w ramach Gór Smoczych, gdzie znajduje się klimat podobny do śródziemnomorskiego. Jest tam jednak nieco bardziej wilgotno, ale nadal będziemy mieć ciężkie warunki dla roślin. Aloes ościsty radzi sobie bardzo dobrze z mokrą oraz chłodną pogodą panującą w górach gdyż podłoże sprawia, że woda spływa również dalej.

Aloes ościsty jest niskim, dość karłowatym sukulentem z tej rodziny. Dorasta do mniej więcej około 30 cm. Tworzyć będzie rozety, głównie rozrastając się na boki przez kolejne odrosty. Liście ciemnej barwy nakrapiane w jasne plamki mają ząbkowane brzegi. Cechą charakterystyczną będzie specyficzne zakończenie listków. Są one podłużne, nieco przypominają nam frędzle

Kwiatostan może osiągnąć około 70 cm wysokości. Może tam być nawet około 30 drobnych żółto-pomarańczowych kwiatków. W naturze aloes ten kwitnie w okolicach listopada, jednak w polskich warunkach najczęściej będzie to w czasie miesięcy letnich. Kwitnie dość łatwo, jeśli w okresie zimy miał spokojny czas spoczynku.

Liście aloesu

Aloes ościsty – jak go odróżnić od haworsji

Wystarczy pamiętać, że ma on kilka swoich specyficznych cech i dzięki temu łatwo będzie go odróżnić. Posiada drobne kolce na brzegach liści, co będzie cechą wspólną dla aloesów. Kolejna sprawa to zakończenie liści. Haworsja ma krótkie zakończenie zaś aloes ma nieco wydłużone liście.

Poza tym różnią się one sposobem nakrapiania. Wydaje się, że haworsje są nieco bardziej kropkowane, nieco paskowane nawet.

Aloes ościsty – uprawa

Pielęgnacja aloesu ościstego będzie wyglądać praktycznie tak samo jak uprawa każdego innego. Jest on jednak nieco bardziej odporny na błędy początkujących miłośników sukulentów takich jak między innymi problem z przelaniem czy też zła gleba.

Jeśli chcemy uprawiać aloes trzeba pamiętać, że ta roślina lubi mieć dużo słońca, dlatego trzeba mieć dla niej dobre stanowisko. Dodatkowo na zbyt mocnym słońcu jednak listki mogą nieco zmienić swoją barwę na brunatną. Latem można wystawić doniczkę na zewnątrz pamiętając, by chronić roślinę przed deszczem czy nadmiarem wody.

Różnice temperatur wpłyną pozytywnie na kwitnienie. Przy uprawie będzie bardzo ważne również podłoże, które ma być lekki i przepuszczalne, dlatego dodatek żwiru i piasku będzie tam wskazany. Aloes należy podlewać wyłącznie w momencie, gdy będzie lekko wysuszone podłoże.