Gatunki aloesu

Aloes ościsty – odkryj jego dobroczynne oblicze.

Aloes- jego charakterystyka oraz sposoby uprawy

Aloes pochodzi z Afryki, z okolic Madagaskaru, jest rośliną z rodziny liliowatych, choć większość ludzi myli go z kaktusami. Aloes posiada grube, lancetowate liście z wypustkami przypominającymi kolce, które gdy się na nie patrzy z góry tworzą fantazyjna rozetę. Aloes kwitnie tylko kilka dni, zazwyczaj z jego środka wyrasta jeden lub więcej pędów kwiatowych.

Jego kwiaty mają kolor pomarańczowy, żółty, czerwony lub kolory podobne do tych, a wszystko zależy od gatunku aloesu. Aloes do hodowli wymaga stanowiska słonecznego, z podłożem przepuszczalnym, przeznaczonym specjalnie do sukulentów, a jego sadzenie odbywa się praktycznie tylko w płytkim, szerokich naczyniach, gdzie korzenie swobodnie mogą się rozrastać.

Nie wymaga częstego podlewania w zimie, natomiast w lecie częstotliwość podlewania musi znacznie wzrosnąć, lecz niewielka ilością wody. Aloes rozmnaża się poprzez odrosty jakie pojawiają się na rozecie, najlepiej jeśli do rozmnożenia weźmiemy te odrosty którym wyrosły już listki i są wystarczająco ukorzenione.

Pielęgnacja aloesu

Aloes- jedna z ciekawszych roślin jakie używa człowiek

W tym momencie na świecie jest około 300 odmian aloesu, znanych naukowcom i botanikom. Z tej ilości tylko pięć odmian ma właściwości lecznicze, które zostały odkryte już w starożytności. Aloes jest rośliną o bardzo bogatej historii stosowania go w lecznictwie i kosmetyce, już w czasach starożytnego Egiptu i Babilonu. Daje znakomite rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń skórnych i dróg oddechowych. Bardzo często ekstrakt z aloesu wykorzystywany był także jako pachnidło, skrapiano nim odzież, pościel, całuny pośmiertne lub używano do odświeżenia powietrza.

Aloes w starożytności był traktowany jako symbol życia po śmierci, można znaleźć jego opis na piramidach. Był także zawsze sadzony wokół grobowców i piramid, na cmentarzyskach i na polach walki. Był on według wierzeń i religii drogowskazem do królestwa umarłych. Oprócz tego używany był także do poprawienia i pielęgnacji urody.