Poradnik

Domowa apteczka na Twoim parapecie – aloes ościsty (Aloe aristata)

Aloes ościsty – charakterystyka rośliny

Aloes ościsty to sukulent, który pochodzi z Madagaskaru oraz innych krajów Afryki. Zalicza się go do rodziny złotogłowych. Roślina ma kształt rozety, z której rosną liście wyposażone w drobne i niekłujące kolce, są grube oraz mięsiste. Od połowy długości liścia występują również charakterystyczne guzki. Liście mogą osiągnąć do 5 cm długości od nasady.

Dolne liście łukowo się wyginają, młode sterczą ku górze. Kwitnie bardzo rzadko, ale za to wygląda doskonale. Kwiaty mają barwę pomarańczową, żółtą albo szkarłatną. Zebrane są w grono, podłużne rurkowane, osadzone na długich szypułkach. Rosną na łodydze mniej więcej do 25-35 cm.

Aloes ościsty - uprawa i pielęgnacja

Aloes ościsty najlepiej odnajduje się na jasnych stanowiskach. Dobrze czuje się na parapetach okiennych. Narażona na silne nasłonecznienie może również reagować tym, że liście będą się robić czerwone. W miejscach cienistych liście się wydłużają. Najlepszym sposobem będzie przygotowanie mieszanki piasku, gliny i torfu. Istotnym elementem będzie żwir, ponieważ liczy się tam przepuszczalne podłoże.

Dobrze je umieszczać w płytkich donicach, gdzie ziemia będzie nieco szybciej przysychać w porównaniu z donicami wysokimi. Dobrze będzie prezentował się w temperaturze pokojowe, spoczynek i obniżona temperatura zimą może doprowadzić do kwitnienia. Bez spoczynku aloes ościsty nie będzie kwitnął. Latem podlewamy go, gdy ziemia będzie już znacząco przeschnięta.

Aloes w doniczkach

Zbyt dużo wody sprawi, że korzenie rośliny będą gnić. Zimą podlewanie jest sporadyczne. W okresie wegetacyjnym od marca do września będzie można również lekko zasilać tą roślinę przez nawóz. Najlepszym terminem na przesadzanie będzie wiosna. Przesadzamy wtedy gdy roślina wyrasta mocno z naszej donicy. Na brzegach głównej rozety tworzyć się znaczną młode roślinki.

Aloes ościsty – rozmnażanie

Rozmnażamy przez ukorzenienie młodych odnóżek, które są ponad liście albo obrzeża głównej rozety. Wystarczy je oberwać i posadzić w piaszczystym podłożu do czasu, aż pojawią się korzenie.

Aloes ościsty a choroby i szkodniki

Szkodniki raczej są tam rzadko. Przy przelewaniu można doprowadzić niestety do tego, że roślina będzie miała gnijące korzenie.